Tanulságos John Carreyrou könyve a Theranosról,1 avagy a Szilícium-völgy egyik legnagyobb zakójáról. Szép kis történet ez, amelyben több mint egy évtizeden át tartotta életben sok-sok értelmes tudós, mérnök, jogász, dizájner stb. egy szélhámos légből kapott meséjét. Igen, elsősorban azért, mert jól megfizették őket, bár az is tény, hogy a sorból kilépni szándékozókat ezer dolláros órabérű ügyvédekkel bírták jobb belátásra. Hihetetlen összeget ($900M) folyattak el az évek során, miközben a befektetőik hinni akartak abban, hogy ezúttal ők is részesei a csodának, a legújabb sikertörténetnek, a “következő Steve Jobs és Bill Gates” (ezt a Fortune írta Elizabeth Holmesról) varázslatának, amely úgy végződik, hogy a dollármillióikból dollármilliárdok lettek. Nos, nem így végződött, de vessenek magukra.

A Theranosnak ezt az egyet sikerült eladnia, az álmot a befektetőknek, mást nem. Nem is lett volna mit: a saját innovatív technológia, illetve az arra épülő mini vérlabor egész egyszerűen nem léteztek. Az első prototípus a tizedét sem tudta az ígéreteknek és messze elmaradt a már piacon lévő megoldásoktól, de az legalább néhanapján tudott (fals) eredményeket produkálni. A második prototípus totális kudarc lett. A működésüket így értelemszerűen soha senkinek nem tudták demonstrálni, csak mint dobozt mutogatták őket. A Theranosnak tudományos publikációja nem volt, Holmes nem végzett egyetemet (ahogy Jobs és Gates sem!), néhány szabadalmat jegyzett közösen egy valódi tudóssal, Ian Gibbonsszal (aki öngyilkos lett 2013-ban). Valójában engedélyük sem volt arra, amit csináltak. Még az őt magasztaló újságíró is röhejesnek tartotta, ahogyan Holmes jellemezte a saját találmányát:

“A chemistry is performed so that a chemical reaction occurs and generates a signal from the chemical interaction with the sample, which is translated into a result, which is then reviewed by certified laboratory personnel.”2

Hogyan vehette őket komolyan bárki? Többek közt úgy, hogy Elizabeth Holmes Obamáéknál is megfordult vacsoravendégként, Chelsea Clinton barátnője volt és Joe Biden ellátogatott a laborjába. Nagy nevek ültek az igazgatótanácsban (George Shultz, William J. Perry, Henry Kissinger, Jim Mattis stb.), akiket Holmes a bűvkörébe vont, és ők garanciát jelentettek, legitimáltak, a csalás gyanúja sem merülhetett fel. Egy ideig. Továbbá maga a névsor Pentagon-szálat sejtetett a háttérben, márpedig az amerikai hadseregnél nem kell jobb üzleti partner. Sokat adtak a külsőségekre, például a Theranos épületében a bejárattól őrök kísértek minden látogatót, még a klotyóra is, végül pedig titoktartási szerződést írattak alá velük, akik bár semmi titkosat nem láttak ott, kénytelenek voltak feltételezni, hogy ennek a cirkusznak nyilván van valami oka. (Talán a Pentagon?) Persze volt is: a szemfényvesztés.

Holmes könyvben leírt és videón megörökített viselkedésében a nárcisztikus személyiségzavar minden főbb tünete felismerhető, ugyanakkor 10+ évig sikeres és ünnepelt cégvezetőként tündökölt a világ első számú startup szcénájában, amit nem sokan mondhatnak el magukról. Holmes bizony a fake it till you make it kultúra ikonikus alakja, bár azzal még e körökben is túllőtt a célon, hogy konzumidiótákra rásózható vacakok vagy ártalmatlan szoftverek helyett ő játékszernek nem minősíthető eszközöket próbált összetákolni és a gyakorlatban alkalmazni. (Elvégre más fajsúlyú hiba, ha pl. valakinél nem diagnosztizálnak egy súlyos betegséget, mint ha pl. egy mobil app lefagy.) E kultúra és a kapcsolódó vadkapitalista eszményképek már-már föltételezik a patologikus viselkedést, ideáljuk a gátlástalan, amorális, szívtelen robotember, akinek a szempillája sem rebben, ha hazudnia kell, vagy netán törvénytelen dolgot kell művelnie. Ms. Holmesnak nem rebbent, sőt nyilvános szereplései idején ő még csak nem is pislogott. Mármint szinte egyáltalán nem, feltűnően nem.

A könyv szerzője dobta le az atombombát a Wall Street Journal újságírójaként egy címlapsztori formájában.3 A Theranos ügyvédei már jóval előtte turbófokozatba váltottak, utánamentek mindenkinek, aki kapcsolatba hozható volt a készülő riporttal, de annak megjelenését nem tudták megakadályozni. Az első dominót aztán követte a többi.

Holmest nemrég bűnösnek találta a kaliforniai bíróság, amiért félrevezette a – 2018-ban felszámolt – Theranos befektetőit, ítélethirdetés szeptemberben várható.4 A páciensek félrevezetésével kapcsolatos vádpontok alól felmentették.

Frissítések:

  • 11 évet kapott Elizabeth Holmes.5 Fél év múlva kell börtönbe mennie, mert figyelembe vették, hogy gyereket vár.
  • Megkezdte büntetése letöltését egy minimális biztonsági szintű börtönben.6
  • Ismeretlen okból 2 évvel csökkent a büntetése.7
  • Ismeretlen okból további 4 hónappal csökkent a büntetése.8

  1. Carreyrou, John: Bad Blood. Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup. Knopf Publishing Group, 2018. ↩︎

  2. Blood, Simpler. The New Yorker, 2014-12-08. ↩︎

  3. Hot Startup Theranos Has Struggled With Its Blood-Test Technology. The Wall Street Journal, 2015-10-15. ↩︎

  4. Elizabeth Holmes to be sentenced nine months after guilty verdict. The Guardian, 2022-01-13. ↩︎

  5. Elizabeth Holmes Is Sentenced to More Than 11 Years for Fraud. The New York Times, 2022-11-18. ↩︎

  6. Theranos CEO Elizabeth Holmes begins 11-year prison sentence. BBC, 2023-05-30. ↩︎

  7. Elizabeth Holmes’ 11-year prison sentence shortened by two years. The Guardian, 2023-07-11. ↩︎

  8. Theranos fraudster Elizabeth Holmes has prison sentence reduced again. The Guardian, 2024-05-07. ↩︎