A laptopom lefagyásszerű tüneteket produkált (nem szokott, hardverhiba miatt is lehetett, bár most működik), és hardveresen ki kellett kapcsolnom. Újraindítás után emergency mode terminál jött elő, a kernel logból az fsck manuális futtatását tudtam kiolvasni továbblépésként. Tehát inkonzisztens állapotba került a root fájlrendszer egy LUKS-encrypted partíción. Nagy öröm az ilyesmi.

A javításhoz szükség van egy USB-re írt Linux-telepítőre (pl. openSUSE), amit rescue mode-ban kell indítani (grub menüből). Választhatunk akár egy ilyen célra készült utility disztrót is: a Finnix-et kipróbáltam, tökéletesen működött. Az sdX helyére az USB-meghajtó neve kerül, miután biztosan tudjuk, melyik az:

$ wget https://www.finnix.org/releases/250/finnix-250.iso
# dd if=finnix-250.iso of=/dev/sdX bs=8M status=progress

HP laptopon az F9 hozza elő a boot menüt, válasszuk az USB-t. Miután megjelent a root prompt, az alábbi parancsokkal lehet rendbe tenni a fájlrendszert (ext4):

# cryptsetup luksOpen /dev/sda2 cr_sda2
# vgchange -ay
# fsck -C -V -y /dev/mapper/system-root
# reboot

A cryptsetup futtatása után jelenik meg a /dev/mapper mappában a cr_sda2 (tetszőleges név) és a system-root. A vgchange aktivál minden logikai kötetet (LV) minden kötetcsoportban (VG) minden lemezen. Az fsck ellenőrzi és javítja a fájlrendszert.

Szerencsére működött, reboot után szokásosan indult a rendszer.