Ritkán használok már Perlt, de ha szükség van rá, nagyon jól tud jönni. A web és a Unix-szerű rendszerek egykor nélkülözhetetlennek tűnő szkriptnyelvének mára megkopott a hírneve és a varázsa; sokan tartják elfeledett, lejárt szavatosságú technológiának. Ezzel szemben a Perl 5 él és virul, egy stabil és könnyen hozzáférhető programnyelvet tisztelhetünk benne.1 Noha nagy projekteket nem kezdenék vele, vagy pl. weboldalakhoz sem használnám, most is a szövegfeldolgozás, gyors ETL-megoldások, kisebb szkriptek királyának tartom. Az awk és a sed hasznos eszközök, de a Perl kiváltja őket.
Perl is the Swiss Army chainsaw of scripting languages.
A könnyű hozzáférhetőség alatt azt értjük, hogy ma is a Linux-disztrók alapfelszereltségéhez tartozik, a dokumentációja kiváló és parancssorból is olvasható. Réges rég ebből tanultam meg használni a nyelvet, a közelmúltban pedig a Modern Perl című könyvvel2 melegítettem fel a tudásom. Emellett sokan emlegetik a Tevés Könyvet3 mint a programozásról írt egyik legjobb művet.
Amint kiderült, openSUSE Leap-en a doksi nem települt automatikusan. Így pótolható és használható:
# zypper in perl-doc
$ perldoc perldoc
$ perldoc perltoc
$ perldoc perlfunc
$ perldoc -f split
A másik probléma a verziószám lehet, Leap 15.3 esetében 5.26, amely 2017-ben jelent meg. Most az 5.36-nál tartunk, ha erre van szükségünk, lehúzhatjuk Docker-image-ként.4 Meg kell jegyeznünk, hogy a Perl egyik nagy erénye a lefelé kompatibilitás: egy régen (akár 20 éve) írt kód ugyanúgy futni fog az 5.26-on és az 5.36-on is.
A VS Code felkészítése Perl-fejlesztésre gyorsan megy:
# cpan App::cpanminus
# cpanm Perl::LanguageServer
$ code --install-extension richterger.perl
-
Egy kiváló összefoglaló a jelen helyzetről Dave Crosstól: This is not your grandfather’s Perl. stackoverflow.blog, 2022-09-08. ↩︎
-
[chromatic]: Modern Perl. 4th edition. Pragmatic Bookshelf, 2015. A névtelenségbe burkolózó szerző szabadon olvashatóvá tette a kéziratot honlapján. ↩︎
-
Legutóbbi kiadása: Wall, Larry – Schwartz, Randal L.: Programming Perl. 4th edition. O’Reilly, 2012. ↩︎
-
Get started with Perl on Docker. caribe.cf, 2018-05-17. ↩︎