Eric Cline I. e. 1177 című könyve1 a késő bronzkori összeomlás előzményeit, lehetséges okait járja körbe, kitérve az eddigi elméletekre is. A címben kiemelt évszámnak nincs túlzott jelentősége,2 ezt maga a szerző is említi művében, tehát e bulváros és némileg félrevezető címet és alcímet nyilván a kiadó adta. Felismerhető egy másik bulvárosító törekvés is a könyvben: erőltetett és izzadságszagú párhuzamokat von napjaink és az ókori világ közt; mai fogalmakat – mint ‘globalizáció’, ’nemzetköziség’ – vetít vissza a múltba. Ám ha e negatívumokon túltesszük magunkat, a mű jól olvasható és régészetileg megalapozott áttekintése a témának.
Az előzmények
Az i. e. 15. századra komplex társadalmak és erős államközi kapcsolatok alakultak ki. A következő századokra élénk kereskedelem, viszonylagos stabilitás és fejlődés volt jellemző. Anatólia, Levante, Mezopotámia, Elám és Egyiptom közös írott diplomáciai nyelve ekkoriban az akkád volt.
Az Újbirodalom a XVIII. dinasztia fáraóinak (Hatsepszut, III. Thotmesz, III. Amenhotep, Ehnaton stb.) több mint két évszázados uralma alatt virágzott,3 Egyiptom elérte legnagyobb kiterjedését. A krétai eredetű minószi civilizáció kiterjedt kereskedelmet folytatott Egyiptommal és Mezopotámiával. Mivel a javak (gabona, olívaolaj, fémeszközök stb.) nem maradhattak fenn, így a kereskedelem volumenéről csak sejtéseink lehetnek, de a szerző megállapítása szerint az nagyságrendekkel több lehetett, mint amire a régészeti bizonyítékok alapján korábban következtettek.
Babilont ekkoriban a kassziták uralták, Észak-Mezopotámiában Mitanni volt a meghatározó erő, amely Egyiptommal jó viszonyt ápolt, Asszíriát viszont egy időre vazallusává tette. A Hettita Birodalom Egyiptom legfőbb riválisává emelkedett (lásd pl. kádesi csata).
Az összeomlás
Aztán az i. e. 12. század első felében általános és gyors – több esetben végzetes – hanyatlás ment végbe, amely egyaránt érintette a hettitákat, Mitannit, Ugaritot, a kánaánitákat, a cipriótákat, a minósziakat, Mükénét, az asszírokat, a babiloniakat – és kisebb mértékben az egyiptomiakat is.
Az eddigi elméletek elsősorban az ún. tengeri népek ismeretlen népcsoport támadásaival magyarázták a késő bronzkori összeomlást. III. Ramszesz felkészülten és sikeresen szállt szembe az idegen támadókkal, e csaták jól dokumentáltak az egyiptomi forrásokban.
A rombolás földrajzi kiterjedése és helyenkénti mértéke miatt a szerző azonban megkérdőjelezi, hogy egyetlen okkal, a tengeri népek inváziójával magyarázható lenne az i. e. 12. század eleji eseménysorozat. Állítása szerint Babilont az elamiták rombolták le, Hattusát pedig a kaskák, de a többi pusztításnak sem állapítható meg egyetlen közös oka. Körüljár egyéb lehetséges forgatókönyveket: földrengés(ek), klímaváltozás (vulkánkitörés miatt), felkelés, illetve polgárháború. A végső megállapítása szerint “csapások tökéletes vihara” okozhatta a hanyatlást, tehát minden említett ok együtt, egymást felerősítve.
What seems most likely to me, therefore, is that the combination of all these individual factors created a perfect storm of calamities, with both multiplier and domino effects. This is what would have led to the rapid disintegration of one society after another… (165. o.)
-
Cline, Eric H.: 1177 B.C. The Year Civilization Collapsed. 2nd edition. Princeton University Press, Princeton, 2021. ↩︎
-
E könyv nyomán viszont fel-felbukkan 1177 fordulópontként említése. Lásd pl. e témába vágó szatírát: Daniel Lavery: It’s 1178 BCE and the Bronze Age Has Never Looked Stronger. The Chatner, 2023-04-24. ↩︎
-
Nem történetírás, hanem egy fontos irodalmi mű, amelynek cselekménye III. Amenhotep, Tije, Ehnaton, Nofertiti korában játszódik: Kodolányi János: Az égő csipkebokor. Magvető, Bp., 1957. ↩︎