Érdemes volt megnézni az HBO mini sorozatát, sőt az epizódok után megjelent podcastokat is érdemes volt meghallgatni. Az amerikai író és rendező, Craig Mazin sokat merített Szvjatlana Alekszievics könyvéből, úgyhogy azt is elolvastam.
Alexievich: Voices from Chernobyl1
A belarusz szerző az első oknyomozó újságíró, aki irodalmi Nobel-díjat kapott. A könyv kb 500 interjú javát tartalmazza, melyeket a 90-es évek elején készített lakosokkal, likvidátorokkal, tűzoltókkal, orvosokkal, politikusokkal.
Read: Uramisten, mit tettünk!2
Még iskolásként olvastam először ezt a dokumentumregényt, újra elővettem, és nem csaltak az emlékeim, jó olvasmány volt. A magyar cím elég besztszelleresre sikerült (Ablaze: The Story of Chernobyl). A brit szerző egy uruguayi rögbicsapat Andokban lezuhant repülőjének valós történetével (Alive: The Story of the Andes Survivors) vált híressé.
Medvedev: The Truth About Chernobyl3
Ezt sajnos semmilyen módon nem tudtam beszerezni. Medvegyev volt még korábban a csernobili 1. blokk főmérnöke, és részt vett a 4. blokk katasztrófája utáni nyomozásában. Könyve a baleset közvetlen résztvevőinek cselekedeteit számba vevő elsődleges forrás.
Higginbotham: Midnight in Chernobyl4
Ez 2021-es olvasmány, NYT bestseller egy brit újságírótól. Több személyes történet, kevesebb műszaki részlet, mint Readnél.
Plokhy: Chernobyl5
Szintén 2021-es olvasmány. Ukrán származású amerikai szerző könyve.
-
Alexievich, Svetlana: Voices from Chernobyl. The Oral History of a Nuclear Disaster. Picador, New York, 2006. ↩︎
-
Read, Piers Paul: Uramisten, mit tettünk! Csernobil. Magyar Könyvklub, [h.n.], 1997. ↩︎
-
Medvedev, Grigori: The Truth About Chernobyl. Basic Books, [h.n.], 1991. ↩︎
-
Higginbotham, Adam: Midnight in Chernobyl. The Untold Story of the World’s Greatest Nuclear Disaster. Simon&Schuster, New York, 2019. ↩︎
-
Plokhy, Serhii: Chernobyl. The History of a Nuclear Catastrophe. Basic Books, New York, 2018. ↩︎