Mikor már úgy tűnt, hogy alábbhagy a blokkláncőrület, akkor jöttek az NFT-k és a web3. E fogalmakat elég nehézkes elmagyarázni, de nem a bonyolultságuk, hanem a ködösségük, a hozzájuk kapcsolódó mítoszok és tévhitek – avagy a tömérdek bullshit – miatt. Lehet persze egyszerűsíteni. Amikor először hallottam az NFT-ről, rögtön ez jutot eszembe: konkrétan a semmit adják el nagy pénzért, ez tűnik az eddigi legprofibb pénzmosó trükknek a kaszinók óta.
A blockchain mindent megváltoztat (majd!), az NFT a művészet jövője, a web3 pedig az interneté: egyik nagyotmondó állítás sem tűnik igaznak.
- Cal Paterson: There aren’t that many uses for blockchains. calpaterson.com, 2022-08.
- Molly White: Blockchain-based systems are not what they say they are. blog.mollywhite.net, 2022-01-09.
A kriptovaluták és az általuk gerjesztett aranyláz jelentős mértékű környezetszennyezést okoztak már eddig is, ideje lenne ráébredni, hogy nem hozzák el a szép új pénzvilágot, majd pedig megálljt parancsolni végre ennek az őrületnek. Különösen pikáns kérdés napjaink energiaválságának közepette, hogy ugyan mennyi energiát konvertálnak valakik “kriptóra” (csak becslések alapján is hihetetlenül sokat) és miért, miközben az EU vezetése általános takarékoskodásra szólítja fel a lakosságot.
Zöld energiáról sincs értelme papolni, amíg országnyi energiafogyasztást (a teljes ₿-bányászat több energiát igényel, mint Belgium) pocsékolnak el valakik. Kik? Egyrészt néhány nagy játékos, ők hatalmas géptermeket üzemeltetnek, és előszeretettel hivatkoznak arra, hogy saját megújuló energiaforrásokat használnak, tehát zöldek. Másrészt a kis halak, akik jóval többen vannak, és akiknek otthon pörgeti a villanyórát a lakossági bányászberendezésük. Mindeközben az új és a használt PC-k piacát is tönkrevágták. (Megjegyzem, nem hallottam még sikeres ₿-bányász kisiparosról, és szinte biztos vagyok benne, hogy a dilettáns szerencsevadászok közül jóval többen buktak, mint ahányan nyertek. Ügyesen kereskedők persze lehettek, de az ügyes kereskedéshez nem kell Bitcoin, és végképp nem kell Bitcoin-bányászat.)
Az EU legutóbbi szabályozásával a kriptovaluták anonimitását akarná felszámolni, amivel azok egyetlen értelmét veszi el, tehát jogos a kérdés: miért nem tiltották be őket – illetve legalább a bányászatukat?
- Egyelőre nem tiltják be teljesen a Bitcoin-t az Európai Unióban. pcforum.hu, 2022-03-16.
- Elfogadták a kriptovaluták és az NFT-k megregulázást célzó EU-s törvényjavaslatot. pcforum.hu, 2022-07-01.
Ne feledkezzünk meg a feltörekvő kriptovalutaváltó startupokról sem, amelyek neves képviselője a napjaink legnagyobb pénzügyi zsenijeként és a “kriptó királyaként” emlegetett Sam Bankman-Fried által vezetett FTX volt. Mármint egészen 2022 novemberéig, amikor a cégről kiderült, hogy elbukta az ügyfelei pénzét, SBF pedig egyik napról a másikra zseniből csalóvá vált.
- What is the FTX scandal? How the celebrity-endorsed crypto giant collapsed into chaos. usatoday.com, 2022-11-16.
- FTX’s New Boss Reveals Chaos Left Behind by Bankman-Fried. bloombergtax.com, 2022-11-17.